Rulandské modré 2010, Limbašské v.d.,

značka (vinařství): Limbašské vinohradnícke družstvo (LVD)
přívlastek: Akostné víno
zbytkový cukr: Suché
prodejní kód: L10RM
cena bez DPH: 131,–
cena s DPH 21 %: 159,–
dostupnost: skladem
stříbrná medaile
Koštovka limbašských vín 2013

Vůně peckového ovoce s nádechem horké čokolády. Cihlová barva, nižší intenzity, charakteristická pro Rulandské modré. Chuť je jemná harmonická se středně dlouhou dochutí, se znaky zrání vína v dřevěném sudě. Doporučujeme podávat k tmavému masu a sýrům s modrou plísní.

Víno s chráněným označením původu - D.S.C.
Malokarpatská vinohradnická oblast, Slovensko.

Vepřová líčka na víně recept:

Očištěná líčka osolíme, opepříme a opečeme je v kastrolu na olivovém oleji ze všech stran do červené barvy. Maso vyjmeme, do kastrolu přidáme olivový olej, vložíme do něj oloupanou a nahrubo nakrájenou cibuli, na plátky nakrájené stroužky česneku a dvě oloupané mrkve nakrájené na kolečka a vše orestujeme do tmavší barvy. Přidáme rajčatovou passatu, krátce orestujeme, zalijeme vínem, přidáme asi 3 dl vody a 4 snítky tymiánu a přivedeme do varu.

Do kastrolu vrátíme opečená líčka, stáhneme teplotu a pomalu dusíme, až je maso zcela měkké. Během dušení podle potřeby doléváme horkou vodu. Měkké maso vyjmeme a dáme stranou. Omáčku v kastrolu svaříme (zredukujeme) na množství asi 5 dl a přecedíme ji.

V čistém kastrolu rozehřejeme olivový olej s kouskem másla. Přidáme zbylé tři oloupané mrkve nakrájené na kolečka a restujeme asi 5 minut. Zalijeme je scezenou omáčkou a pomalu dusíme, dokud není mrkev poloměkká. Pak přidáme maso, společně krátce povaříme, podle potřeby dochutíme solí a pepřem a ozdobíme zbylou snítkou tymiánu.

Můžete také zkusit variantu, že do scezené omáčky přidáte máslo a nebudete restovat mrkev.

Podáváme s bramborovou kaší, touchanými bramborami, rýží nebo čerstvou francouskou bagetou

 

alkohol:  13,0 obj. %
lahvová zralost:  3 - 4 roky
obsahuje:  siřičitany
kyseliny:  5,6 g/l
teplota podávání:  15 - 18 °C
zrání v dub. sudu:  18 měsíců
zbytkový cukr:  2,8 g/l
objem lahve:  0,75 l